1.-5. VIII. 2011: Chovatelský týden II

První letošní  „chovatelský týden“ proběh v rámci příměstských táborů DKK,v červenci. Ve druhém běhu proto zopakujeme ty bloky, které měly největší úspěch. Máme připraveno několik novinek, jako je například přednáška o racích. Překvapení určitě čekají i lektory - uvidíme, co nového si na nás naše zvířata v tomto týdnu vymyslí. Netrpělivě očekáváme nové přírůsty, uvidíme...

Každý den bude věnován jednomu hlavnímu tématu z oblasti zoologie a chovatelství, na řadu přijdou i témata doplňková. Abychom program zpestřili, prostřídáme chovatelsko-zoologické bloky relaxačními aktivitami pohybového i výtvarného směru pod vedením našich lektorů. Děti se mohou těšit i na několik výletů. A samozřejmě zbude dost času na volné hry, děti si budou moci užívat zahrady, hřiště, pískoviště, hraček a dalších radovánek.

 
PROGRAM:
Pondělí: Zahájíme na ranním kruhu vzájemným představením. Seznámíme se i se zvířaty v DKK a to i po praktické stránce - naučíme se s nimi manipulovat, krmit je a uklízet jejich ubikace. Hlavním tématem dne budou hlodavci a králíci (překvapení bude tentokrát chlupaté a čilé). Budeme si povídat o jejich způsobu života v přírodě, historii jejich domestikace a ochočení a o významu pro člověka.  
Odpoledne se zblízka seznámíme s hady, prozatím jen s nejedovatými. Povíme si, jaké hady můžeme potkat na  prázdninových toulkách. Naučíme se správně manipulovat s užovkami, v teráriu budeme pozorovat, jak hadi-škrtiči loví potravu.
 

Úterní dopoledne strávíme  VÝLETEM NA OVEČKY na stepní lokalitě na Babě (cca. 1,5 km od DKK).  V rámci managementu chráněných území jsou některé plochy vypásány stádem ovcí, aby se ekologickým způsobem zabránilo jejich nežádoucímu zarůstání. Ovčák nám předvede ovce a kozy a ukáže nám, co dokáží. Aby děti správně pochopily, jaká pravidla platí ve stádu ovcí, co všechno je třeba k práci pastevce a že to vše není tak jednoduché, jak to na první pohled  vypadá, zahrají si pod vedením odborníka na neposlušné ovečky a přísného pastevce. Po tomto zácviku si vše vyzkoušejí se skutečným stádem. Uvidíme i letošní jehňátka a možná si budeme moci i některá pohladit.                                         Odchod v 8.30! Vybavte, prosím, děti kvalitní obuví, oblečením dle počasí (pro jistotu přibalte i pláštěnku) a svačinou – hlavně pitím. Pokud máte dalekohled-triedr a flétnu,  dejte  je, prosím, s sebou.Návrat na oběd.

Tématem odpoledne budou želvy – suchozemské i vodní. Nejprve si o nich budeme vyprávět a potom bude mít každé dítě možnost želvy nakrmit z ruky. Druhým tématem budou trnorepi – býložraví pouštní ještěři. Alespoň na obrázcích se podíváme do pustin a oáz  Íránu a Maroka, kde trnorepi žijí a potom si tato fascinující zvířata pohladíme a nakrmíme.

 Ve středu  si na celý den zajdeme do ZOOLOGICKÉ ZAHRADY V TRÓJI. Dostaneme se tam přívozem z Podbaby do Podhoří, cestou si budeme všímat života na řece (vodní ptactvo, plazi, raci).  Oběd v Zoo.
Odchod v 8.00! Vybavte, prosím, děti kvalitní obuví, oblečením dle počasí (pro jistotu přibalte i pláštěnku) a svačinou – hlavně pitím. Na jízdu MHD by měly děti mít platnou opencard  nebo jízdenky. Pokud máte dalekohled-triedr či fotoaparát, který můžete dětem půjčit a děti jej neztratí, dejte jim je, prosím, s sebou.
Návrat po 16 hodině.
 
Čtvrtek: navštíví  nás paní RNDr. Svobodová z Agentury na ochranu přírody a krajiny, aby nám vyprávěla o racích. Na loňských výletech s DKK jsme našli raky ve Vltavě i v Zákolanském potoce, což byl pro všechny velký zážitek. Raci kamenáči však již na Okoři nejsou - vyhubil je račí mor. Z nejpovolanějších úst se dozvíme vše o životě a záchraně raků.
I odpoledne zůstaneme u vody - tématem  bude život v jezírku. Zalovíme pod hladinou zahradního jezírka a ukážeme si, jaký hmyz a obojživelníky lze v létě ve vodě zastihnout a pokusíme se zjistit, kam se poděli dospělí čolci a ropuchy. Rovněž odhalíme tajemství mikrosvěta. Pod mikroskopem uvidíme bakterie a nejmenší živočichy - prvoky nálevníky, pod binokulární lupou si prohlédneme detaily tělesné stavby hmyzu.
 
Pátek bude věnován jedovatým hadům. Na Kodymce žádné nemáme, a tak si za nimi zajedeme na CELODENNÍ VÝLET DO TERÁRIA PRAHA V DUBČI.  Děti z DKK patří k pravidelným návštěvníkům této unikátní výstavy a ti, kdo již v Dubči byli, se těší, že tam pojedou znovu. V Teráriu Praha se od jara udály veliké změny a výstava je ještě krásnější, než byla. Pan Antonín Hnízdil nám představí kobry, chřestýše, chřestýšovce, zmije, jedovaté ještěry korovce, ale i krokodýlí holku Kateřinu, opičky a spoustu dalších zvířat, novinku jsou například kobry královské a mamby. A  navíc budeme mít při návštěvě Dubče naprosto jedinečnou příležitost uvidět ježury, klokany a veverky, které právě doputovaly z Indonézie a chystají se do dalších tuzemských i zahraničních Zoo.   Oběd nám připraví v dubečské restauraci „U Šimůnků“. Potom prozkoumáme břehy nedalekého rybníka  "V Rohožníku"– zalovíme síťkou a uvidíme, co zde žije – minule jsme chytili splešťuli blátivou, larvu šidélka a znakoplavky, viděli jsme obrovské skokany. Jednou se děti v mělkém rybníku vykoupaly - uvidíme, jestli to půjde i tentokrát.
 

Odchod v 8.30! Vybavte, prosím, děti kvalitní obuví, oblečením dle počasí (pro jistotu přibalte i pláštěnku) a svačinou – hlavně pitím. Na jízdu MHD by měly děti mít platnou opencard  nebo jízdenky. Pokud máte dalekohled-triedr či fotoaparát, který můžete dětem půjčit a děti jej neztratí, dejte jim je, prosím, s sebou.
Návrat po 16 hodině.

 
 Program může být pozměněn podle počasí, zájmu dětí a možností lektorů.

 


Theme port sponsored by Duplika Web Hosting.
Domů Nahoru