Chovatelský kroužek

Kroužek vede: Petr Kodym, Veronika Kodymová a Dalibor Kodym

Další obrázky z kroužku naleznete zde, z letních "Chovatelských týdnů" zde .

ChlupinkaNe každé dítě může mít doma nějaké zvířátko. Kluci a holky, kteří mají o zvířata hlubší zájem, si mohou péči o králíky, morčata či želvy vyzkoušet alespoň v chovatelském kroužku. Jeho členové mají možnost poznat zblízka i život v zahradním jezírku a osobně se setkat s dalšími zvířaty – sarančaty, cvrčky, žábami, gekony, bazilišky, trnorepy, užovkami atd. - na Kodymce je chováme mimo prostory DKK,z.ú. a hned tak někdo se k nim nedostane. O zvířatech si budeme i hodně vyprávět- o tom, jak žijí, jaké podmínky mají tato zvířata v přírodě a povíme si i o tom, jak jim vytvořit vhodné prostředí i v zajetí. Děti mají možnost získat bezprostřední zkušenost se zvířaty - pozorovat je na vlastní oči přímo v akci - jak se chovají, jak přijímají potravu, jak se dorozumívají atp.. Budeme odkrývat jejich fascinující způsob života a získávat kladný vztah ke všemu živému. Děti si vyzkoušejí, co péče o domácí mazlíčky obnáší. Pokud se dětem některý tvoreček zalíbí, mohou si jej i pohladit či podržet v ruce.

Náš kroužek je ryze praktický. Děti stráví minimum času nad pracovními listy, ale maximum času mezi různými domácími, exotickými i volněžijícími zvířaty.  Tento kroužek učí děti tomu, aby než si pořídí domů zvířátko, věděly, že mít zvíře není jen o mazlení, ale i o drbání za ouškem. Chovatelský kroužek na Kodymce učí děti zodpovědnosti a povinnostem, které v sobě chovatelství skrývá a zároveň radosti, kterou nám svou přítomností zvířata dávají.  

V jarním běhu budeme moci sledovat ústup zimy a nástup jara: zimování čolků v podzemní "kryptě", jejich cestu do vody, probuzení suchozemských želv a hadů ze zimního spánku a počátek aktivity ještěrek. V teplých dnech se nabízejí se vzrušující činnosti, jako je lov čolků na udici v zahradním jezírku, krmení vodních želv ve venkovním výběhu, krmení hadů,pozorování tajů mikrosvěta pod binokulární lupou a mikroskopem... Samozřejmě bude dost času na blízký kontakt s našimi chlupatými mazlíčky - morčaty a jejich mláďaty,králíky, činčilami, zakrslými kozami Skarou a Bírou a  borderkolií Flypem cotonkem Cotym a také na spontánní hry na velké zahradě. Děti se při kroužku často unaví a tak jim podáváme svačinu. Na závěr sedmnáctidílného cyklu se společně vypravíme do některé malé (Terárium Praha,Dubeč,Zoopark  v Zájezdě) či velké (Zoo Praha) zoologické zahrady.

Děti přijdou do styku výhradně se zdravými, nejedovatými, nekousavými a absolutně neškodnými tvory.

Co s sebou: oblečení a obutí, které snese případné znečištění

Optimální věk: 6-12 let.

 Termíny:

Den od do poprvé naposled nekoná se
úterý 15:30 17:00  19.9.2017  30.1.2018  19.12.; 26.12 2017; a 2.1. 2018
čtvrtek* 15:30 17:00  16.9.2014  27.1.2017

 28.9., 19.11., 21.12., 28.12.2017

 * ve čtvrtečním běhu budou 2 z lekce dvojité (3 hodiny), věnované návštěvě Zoo apod.

 

JAK KROUŽEK PROBÍHÁ:

 • v úvodních minutách sedíme s dětmi v kruhu , vyprávíme si a debatujeme. Po krátkém úvodu a seznámení přejdeme k tématu dne. Téma je voleno tak, aby k němu měl co říci nejen lektor, ale i děti. Nenásilnou formou seznamujeme děti se základními poznatky ze zoologie a chovatelství.
 • jako rozcvička po teoretickém úvodu následuje praktická činnost-děti pomáhají např. při krmení zvířat, čištění ubikací apod. I při takovýchto pracech si lze užít dost legrace. 
 • pokud si děti potřebují odpočinout, zařadíme přestávku - odlehčující vložku, jako byla například morčecí svatba, projížďka na dvoukoláku po zahradě apod., případně se mohou hladové děti nasvačit a žíznivé napít.
 • pozorujeme životní projevy zvířat-například při krmení.
 • na závěr: volno, hrátky se zvířátky - každý se může pomazlit nebo pohrát se zvířetem podle svého výběru.
 
 
Na podzim probíráme  tato témata:
 • morče
 • králík
 • želvy suchozemské a vodní
 • ovce (v teplých zářijových dnech jsme ještě stihli exkursi na Babu. V rámci managementu chráněného území zde ovce vypásají plochy přírodní rezervace, aby se zde udržela vzácná stepní vegetace). Ovce nám předvedl obecní pasák.
 • jak se zvířata chystají na zimu, zimování želv a hadů
 • podzimní život v zahradním jezírku
 • stavba těla hmyzu, pozorování pod binokulární lupou
Členové kroužku měli počátkem listopadu obrovské štěstí: stali se svědky líhnutí nejmenších krokodýlů světa – kajmanů trpasličích (Paleosuchus palpebrosus) v našem inkubátoru a měli šanci si sáhnout na skuečného, byť i miniaturního, krokodýlka.
 
Na programu kroužku je, vedle osobního seznamování se s různými zvířaty, i pozorování nálevníků, rostlinných buněk, krvinek a dalších objektů pod mikroskopem.
 
Poslední kroužek před Vánocemi bude mít sváteční atmosféru. Přijde mezi nás pan Černý, aktivní včelař, a bude nám vyprávět o životě včel. Přinese si s sebou i praktické ukázky, mimo jiné i včelí vosk, se kterým budou děti aktivně pracovat.
 
Petr Kodym

 

 

Daleko důležitější než věk dítěte je jeho zápal a zájem o věc. V kroužku jsme měli i sotva čtyřleté děti, které svými znalostmi, soustředěností a zapojením do práce strčí do kapsy i některé školáky. Do kroužku chodí dokonce i alergici – ti se však mohou mazlit jen se zvířaty šupinatými.

Theme port sponsored by Duplika Web Hosting.
Domů Nahoru